Kam kráčaš slovenský hokej?

Autor: Miroslav Sopko | 16.5.2017 o 10:43 | Karma článku: 7,70 | Prečítané:  2930x

Slovenskí politici sa v tejto ankete vyjadrili k slovenskej hokejovej katastrofe. Keďže moje odpovede sa nezmestili do výberu diagnóz daného stavu, tak ich s vami budem zdieľať v tomto článku.

Takže slovami klasika - quo vadis slovenský hokej?

Radi by sme sa Vás, ako člena Výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, spýtali niekoľko otázok o stave slovenského hokeja:

Čo si myslite o výkonoch našich reprezentantov na prebiehajúcom šampionáte?

Výkony nášho reprezentačného mužstva na tohtoročnom šampionáte podľa môjho názoru odzrkadľujú aktuálnu výkonnostnú úroveň nášho hokeja v medzinárodnom meradle. Do úvahy je potrebné zobrať aj to, že naši najlepší hokejisti, najmä zo zámoria, na tomto šampionáte neštartujú. Dôvody, prečo tomu tak je, si ja nedovolím hodnotiť, avšak absencia týchto hráčov len potvrdzuje fakt, že naša hokejová základňa je veľmi úzka. Čo si máme myslieť o príprave tímu na šampionát, keď po zápase s Dánskom sa dozvedáme, že hráči vôbec netrénovali, napr. nájazdy?  Je to výsledok dlhodobého zanedbania najmä práce s mládežou, z ktorej priamo vyplýva následná povrchnosť v príprave a len hraná profesionalita.


Kto je podľa Vás zodpovedný za dlhodobý prepad výkonnosti slovenského hokeja?

V tomto prípade nemožno hodiť vinu na jednotlivca, či na jeden jediný subjekt, tých dôvodov je viacero. Zodpovedný je štát, teda všetky vlády, ktoré sa tu postupne striedali, pretože v tejto krajine sa dlhodobo neinvestuje do mládeže, a teda do novej generácie. Politici nie sú schopní prijímať riešenia tzv. na dlhé trate, pretože sa boja, že si zásluhy pripíše niekto iný. Podiel viny nesie aj hokejový zväz, ktorý by mal koordinovať všetky kroky v rámci tohto športu a mal by reagovať na nové potreby a trendy, ktoré so sebou prináša neustály vývoj v tomto športe. A napokon vinu nesú aj tréneri, ktorí síce často pracujú v ťažkých podmienkach, avšak mnohí z nich nie sú schopní naďalej sa vzdelávať a zapájať do svojej práce nové inovatívne prvky, ktoré by reagovali na súčasné potreby v tomto športe.


Čo by ste navrhovali - čo by ste spravili, aké konkrétne kroky na zlepšenie tohto neblahého stavu?

Myslím, že tu si nepomôžeme iba s konštatovaniami typu, že treba vrátiť Slovan do Extraligy a podobne. Samozrejme, bez peňazí sa pohnúť nedá, chýba nám infraštruktúra, deti nemajú kde trénovať, naše štadióny majú doslova nabité harmonogramy tréningov. Mali by sme si uvedomiť, že investície do mládeže sa nám síce nevrátia hneď, ale vrátia sa. Sú naša budúcnosť a to nielen v hokeji. Určite by som nabádal k väčšej potrebe zapájať do prípravy mládeže nové prvky. Napr. vo Fínsku funguje doslova výskumný tím, ktorí sa venuje štúdiu a aplikácii nových techník korčuľovania, alebo taktiež zapájanie psychológie pri výchove nádejných športovcov, najmä hokejových brankárov a výsledky sú v tomto prípade tituly majstrov sveta v kategóriách do 18 a 20 rokov a množstvo talentovaných mladých hráčov v NHL. A napokon mi nedá nespomenúť, že potrebné je aj personálne prekopať pomery vo vedení nášho hokeja. Máme množstvo osobností, ktoré v tomto športe niečo doma i vo svete dokázali a práve ich skúsenosti by sme mali využiť a nie im hádzať polená pod nohy.

Prvým krokom ale musí byť, že si tieto problémy konečne priznáme, prestaneme sa navzájom len obviňovať a začneme konečne budovať širšiu hráčsku základňu tohto kolektívneho športu. Nielen preto, aby sme vedeli postaviť 20 najlepších hráčov. Ale najmä preto, že aj tento šport nám môže pomôcť vyhrať zápas o dušu našich mladých ľudí. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Aký bol šampionát v Rusku? Plný sexizmu, politiky a simulovania

Prinášame najzaujímavejšie momenty z MS 2018 vo futbale.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Odsúdili vás? Staňte sa rovno primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.

EKONOMIKA

Kaufland skúša happy hour, na Slovensku to bežné nie je

Obchodné reťazce bojujú o zákazníkov rôznymi spôsobmi.


Už ste čítali?