Byrokracia v školstve nekončí - elekronická triedna kniha sa bude naďalej tlačiť

Autor: Miroslav Sopko | 6.4.2017 o 11:31 | Karma článku: 10,23 | Prečítané:  15816x

Včera Slovensko žilo hlasovaním o zrušení Mečiarových amnestií.  Prišla sa pozrieť i vláda. Teraz je na ťahu Ústavný súd SR. Predtým ale prebehlo iné hlasovanie, ktoré mohlo ušetriť tony papiera, byrokracie a ľudskej energie.

Súčasné znenie školského zákona v § 11 ods. 4 ustanovuje, že pedagogická dokumentácia školy alebo školského zariadenia uvedená v odseku 3 písm. a) až k) sa vedie na tlačivách, podľa vzorov schválených a zverejnených ministerstvom školstva. Triedna kniha sa môže viesť aj v elektronickej forme. Triedna kniha vedená v elektronickej forme sa najneskôr na konci príslušného školského roka vytlačí v listinnej podobe, podpíše a opatrí odtlačkom pečiatky školy alebo školského zariadenia. Moja úprava by umožňovala elektronickú triednu knihu, ak sa tak škola rozhodne,  zabezpečiť pre potreby hodnovernosti a archivácie elektronickým podpisom a pečaťou.

Cieľom návrhu zákona bolo prispieť k väčšej elektronizácii a informatizácii škôl a školských zariadení a zároveň aj ich odbremenenia od zbytočnej byrokratickej záťaže. Vzhľadom na skutočnosť, že všetky školy a školské zariadenia nedisponujú v súčasnosti technickými prostriedkami na zabezpečenie hodnovernosti pedagogickej dokumentácie, ktorej súčasťou je aj triedna kniha, návrh zákona by ponechal aj doterajšiu možnosť vedenia elektronickej triednej knihy s tým, že jej hodnovernosť a archiváciu by bolo možné zabezpečiť „klasickou“ listinnou formou.

Je mi to ľúto.

Je mi to úprimne ľúto, že po vypracovaní návrhu zákona, rokovaní s ministerstvom a zapracovaní jeho pripomienok, nájdenia kompromisného riešenia (školy, ktoré budú chcieť tlačiť elektronickú triednu knihu, by ju mohli tlačiť naďalej), vyjednávaní podpory naprieč celým politickým spektrom (vyzeralo to viac ako nádejne), konzultovaní návrhu s úradom podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a rozprave, kde neodznela jediná odborná námietka, došlo k tomuto hlasovaniu.

Politický aspekt opäť raz vyhral nad tým odborným!

Týmto návrhom zákona sme mohli ľuďom v školstve dokázať a odkázať - tí, čo vedia a chcú, budú mať otvorené dvere. Každá krajina s fungujúcim vzdelávacím systémom nadradila prioritu vzdelávania nad stranícke manévrovanie, boje o body v politickom marketingu. Len u nás je prejavom politického folklóru, že sa hlavne pozerá na to, KTO návrhované riešenie predkladá, a nie ČO a AKO mení.

Lebo každá veľká zmena je zložená z množstva drobných krokov. 

Tak ich už konečne začnime robiť.

(Moja argumentácia počas rozpravy z utorka 4. apríla 2017)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?