Všetkým učiteľkám a učiteľom

Autor: Miroslav Sopko | 28.3.2017 o 10:36 | (upravené 28.3.2017 o 10:51) Karma článku: 10,29 | Prečítané:  10797x

Dnes slávime deň učiteľov. Patrí sa povedať jedno veľké ďakujem. Zaznejú patetické slová, rozdajú sa kvety a ocenenia a potom ...potom sa všetko vráti do starých koľají.

Dnešný deň uplynie 425 rokov od narodenia učiteľa národov Jána Amosa Komenského. Tento deň je zároveň medzinárodným sviatkom všetkých učiteľov, kedy si na chvíľu spoločnosť uvedomí ich dôležitosť. Slovensko má pred sebou ešte dlhú cestu, kým sa stane naozaj priateľskou krajinou k vzdelaniu, deťom i mladým ľuďom. A najmä k tým, ktorí môžu pre nich vytvoriť bezpečné podmienky plné dôvery, rešpektu, istoty a dajú im impulz k posunutiu sa vpred – k učiteľom.

Dá sa to ale zmeniť!

Stačí, ak si všetci osvojíme niektoré z Komenského didaktických zásad.

Pre politické špičky to bude zásada trvácnosti, ktorá sa prejaví trvalou a výraznou investíciou do zlepšenia životného štandardu učiteľa.

Zo strany politikov to bude rešpektovanie zásady systematickosti navrhovaním takých zákonov, ktoré im budú uľahčovať prácu, aby sa mohli efektívne sústrediť na prácu v „dielňach ľudskosti“ spolu so svojimi žiakmi, študentmi a ich rodičmi.

Verejnosť, kam zahrňujem nielen rodičov a priateľov vzdelávania, by si mala osvojiť zásadu individuálneho prístupu. Nezovšeobecňovať na základe vlastných negatívnych skúseností a všetkých učiteľov nehádzať do jedného vreca. Ale vo svojom okolí nájsť a podporovať tých, čo robia maximum a dieťa je pre nich na prvom mieste.

A učiteľom odporúčam pridŕžať sa pri komunikácii s vyššie spomenutými najmä zásadu názornosti, aby dávali názorne najavo všetkým obrazom, zvukom i písmom čo všetko pre naše deti robia.

Preto sa chystáme po komunikácii s odbornou verejnosťou pripraviť desaťbodový plán debyrokratických opatrení. Znižovanie administratívnej náročnosti je nevyhnutným predpokladom preto, aby sa prestalo takto hriešne mrhať s energiou učiteľov a mali dostatok času na svojich žiakov. Prvým opatrením je momentálne návrh zákona, ktorý čaká na prerokovanie a má umožniť školám archivovať elektronickú triednu knihu bez toho, aby sa musela na konci školského roka vytlačiť.

Prajem našim učiteľom nielen splnenie všetkých sľubov, ktoré sa im v minulosti dali. Ale aj silu a chuť po zmene, ktorá je nevyhnutná pre zlepšenie vzdelávania na Slovensku. 

Alfons Mucha: Plamínek naděje (J. A. Komenský)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Aký bol šampionát v Rusku? Plný sexizmu, politiky a simulovania

Prinášame najzaujímavejšie momenty z MS 2018 vo futbale.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Odsúdili vás? Staňte sa rovno primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.

EKONOMIKA

Kaufland skúša happy hour, na Slovensku to bežné nie je

Obchodné reťazce bojujú o zákazníkov rôznymi spôsobmi.


Už ste čítali?