Špekulácie s výberom parkovného musia skončiť

Autor: Miroslav Sopko | 6.3.2017 o 8:14 | (upravené 9.3.2017 o 6:12) Karma článku: 10,70 | Prečítané:  1398x

Poznáte to - prídete autom večer domov z práce a neviete si v blízkosti nájsť miesto na parkovanie. Alebo ráno bežíte aj s deťmi a už si presne nepamätáte, kde ste ho dali. Parkovacie miesta sú problém a ... máme odpoveď ministra.

Chcem týmto článkom ale vašu pozornosť upriamiť na jeden prehliadaný detail. Je určite na odbornú diskusiu a vyhotovenie podrobnej štúdie v každom jednom meste, akým spôsobom bude riešiť parkovanie, tvorbu parkovacích miest a výber parkovného. Pokiaľ sa to robí transparentne, po diskusii s občanmi a vyložení všetkých faktov na stôl. A nie spôsobom, kde vzniká podozrenie, že to všetko až tak čisté nebude. Najmä ak existuje legislatívna diera, ktorá umožňuje odtok peňazí nevedno kam.

Preto som podal interpeláciu na ministra financií P. Kažimíra vo veci možného prehodnotenia potreby zavedenia povinnosti inštalácie fiškálnych modulov pre zariadenia v rámci parkovacích systémov, tzv. parkomaty. Čiže ľudovo povedané - či ministerstvu nevadí, že si tu niekto môže beztrestne napchať kapsu a peniaze potom chýbajú v školstve a zdravotníctve!
Zákon o DPH a účtovníctve hovorí, ako majú vykazovať DPH a daňovníctvo parkomaty, ktoré v praxi využívajú najmä súkromné obchodné spoločnosti pri správe parkovacieho systému napr. aj v meste Košice. A teraz sa všetci podržme: platná legislatíva SR neukladá povinnosť v takýchto zariadeniach inštalovať fiškálny modul. Pri tomto konkrétnom príklade (ako aj v iných) tak vzniká opodstatnené podozrenie z viacerých druhov možných únikov od DPH až po daň z príjmu. Skutočný príjem z parkovného v danom prípade je prakticky neodkontrolovateľný, pričom rovnaké zariadenia s fiškálnymi modulmi existujú a sú dostupné. 
Na základe vyššie uvedeného som preto ministrovi položil nasledujúce otázky:

1. Prečo štát kladie na malých a stredných podnikateľov tak veľké byrokratické nároky a pritom v tomto konkrétnom prípade má spoločnosť s miliónovými obratmi zvýhodnenú pozíciu a legislatíva jej navyše vytvára manévrovací priestor pre možné špekulácie pri priznávaní skutočného príjmu?

2. Mieni ministerstvo financií urobiť v tomto smere nejaké opatrenia, ktoré by úplne zamedzili rizikám z možných únikov na DPH, prípadne na dani z príjmu?


3. Prečo je pri povinnosti používania fiškálneho modulu platnou legislatívou SR zvýhodnená určitá skupina, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť v určitej oblasti?

Tu sa patrí dodať, že pokiaľ sa opovážite pýtať ako uvedomelí občania, ktorí sú napr. aj v Občianskej iniciatíve Zemplína, či napr. investícia 600 000 € do spoločného podniku, ktorý má vytvoriť parkovací systém je primeraná alebo ešte predtým zorganizujete petíciu proti takto plánovanej koncepcii, budete zlí. Označia vás za pseudoaktivistov a spoja vás s akoukoľvek extrémistickou silou, pretože táto vládna moc predsa vznikla ako hrádza pre jej zastavenie. Poukázanie na konkrétne prešľapy a kauzy je problém, nie ich vyšetrenie a odsúdenie. Šírite nenávisť, ak žiadate spravodlivosť. Ak kričíte, aby boli označení vinníci, tak ste označení za šaša a blázna. To si tu naozaj niekto na Slovensku myslí, že sa tento šíriaci papalašizmus dá zastaviť len filozofickým dialógom?

O odpovedi ministra vás budem informovať a zaujmem k nej aj stanovisko. Ak k nej aj vystúpim, ctená snemovňa s najväčšou pravdepodobnosťou odhlasuje, že s takouto odpoveďou musím byť spokojný.
 

(doplnené 9.3.2016 o odpoveď na interpeláciu od ministra financií P. Kažimíra)

Vážený pán poslanec

v súvislosti s Vašou poslaneckou interpeláciou Vám v zmysle § 130 Rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky zasielam nasledujúcu odpoveď.

K otázke č. 1

Zákon, ktorý upravuje evidenciu tržieb prostredníctvom registračných pokladníc, ustanovuje rovnaké práva, rovnaké povinnosti a rovnaké výnimky pre všetkých podnikateľov, bez ohľadu na ich veľkosť. Pre podnikateľov s nízkym počtom vydaných bločkov sa naopak v zmysle zákona poskytuje výhoda, a to bezplatné použitie virtuálnej registračnej pokladnice.

K otázke č. 2

Opatrenia na zamedzenie rizík s možných únikov na dani z pridanej hodnoty alebo na dani z príjmov sú predmetom Akčného plánu boja proti daňovým podvodom a jeho aktualizácii. Rovnako aj súčasťou aktuálneho programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky je záväzok zabezpečiť elektronické prepojenie registračných pokladníc s cieľom eliminovať krátenie prijatých tržieb.

K otázke č. 3

Výnimka z použitia registračných pokladníc v prípade automatov sa vzťahuje na všetky poskytované služby a predaj tovaru, ktorý sa vykonáva touto formou a nie je limitovaní sektorovo. Na každého podnikateľa, ktorý využíva pri predaji tovarov alebo poskytovaní služieb automaty, sa vzťahuje uvedená výnimka.

Ministerstvo financií SR ako aj finančná správa analyzuje všetky podnety tak z vlastných zdrojov ako aj na základe podnetov od občanov.

Ďakujem pán poslanec za Vašu interpeláciu.

Nuž, idem sa pripraviť na odpoveď na interpeláciu a vykonať ďalšie potrebné kroky, o ktorých vás budem informovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Aký bol šampionát v Rusku? Plný sexizmu, politiky a simulovania

Prinášame najzaujímavejšie momenty z MS 2018 vo futbale.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Odsúdili vás? Staňte sa rovno primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.

EKONOMIKA

Kaufland skúša happy hour, na Slovensku to bežné nie je

Obchodné reťazce bojujú o zákazníkov rôznymi spôsobmi.


Už ste čítali?