Boris Strugackij: Fašizmus - je to jednoduché. Epidemiologický návod

Autor: Miroslav Sopko | 28.1.2017 o 23:08 | Karma článku: 14,32 | Prečítané:  4064x

Dovoľujem si vám ponúknuť nadčasový text od významného ruského spisovateľa nielen sci-fi Borisa Strugackého z roku 1995, kde upozornil na nebezpečenstvo oživenia fašizmu a jeho slová dnes znejú ako proroctvo.

Máme doma mor. A liečiť ho nevieme. Čo horšie, my dokonca nie sme schopní ani stanoviť správnu diagnózu. A tí, ktorí už sú infikovaní si často vôbec nevšimnú, že sa nakazili a sú chorí.

Máme totiž pocit, že o fašizme vieme všetko. Veď každému je predsa jasné, že fašizmus sú čierne esesácke uniformy, štekajúca reč, pravice vztýčené do rímskeho pozdravu, svastika, červeno-čierne vlajky, pochodujúce sprievody, ľudia vyziabnutí na kosť za ostnatým drôtom, hustý dym z komínov krematórií, démonický Führer, tlstý Göring, Himmler s blýskajúcimi sa sklíčkami na okuliaroch a pol tucta ďalších viac či menej významných postáv zo “Sedemnástich zastavení jari”, “Tajomstvo rozviedčíka” a “Pádu Berlína”...

Však my dobre vieme, čo je fašizmus. Nemecký fašizmus, hitlerizmus. Ale vôbec nám nepríde na um, že existuje aj iný fašizmus, rovnako hnusný a strašný, ale náš, domáci. A to je možno dôvod, prečo ho nevidíme. Máme ho priamo na očiach, bujnie nečujne v tele našej krajiny doslova ako zhubný nádor.

Iste, svastiku spoznáme, aj keď je maskovaná runami. Dolieha k nám chrapľavý rev vyzývajúci k zmasakrovaniu cudzincov. Vidíme aj odporné heslá a obrázky na stenách vlastných domov. Ale sami si nedokážeme pripustiť, že aj toto je fašizmus. Máme pocit, že fašizmus musia byť čierne esesácke uniformy, cudzia úsečná reč, hustý dym z komínov krematórií a vojna ...

Akadémie vied teraz v súlade s nariadením prezidenta horúčkovito spisujú vedeckú definíciu fašizmu. Možno predpokladať, že to bude presná, komplexná a všeobjímajúca definícia dopadajúca na každú životnú situáciu. A samozrejme bude tiež diabolsky zložitá.

Ale fašizmus je jednoduchý. Ba čo viac, fašizmus je úplne jednoduchý!

Fašizmus je diktatúra nacionalistov. A v súlade s tým je fašista človek, ktorý vyznáva (a káže) nadradenosť jedného národa nad inými a je pritom horlivým zástancom "pevnej ruky", "disciplíny a poriadku", "železnej päste" a iných pôvabov totality.

To je všetko. V základe fašizmu nič viac nie je. Je to len diktatúra a nacionalizmus. Totalitná nadvláda jedného národa. A všetko ostatné - tajná polícia, lágre, hranice horiacich kníh alebo vojna, to len vyrastá z tohto otráveného zrna ako smrť z rakovinových buniek.

Existovali železné diktatúry so všetkými smrtonosnými pôvabmi, napr. Stroessnerova diktatúra v Paraguaji, alebo Stalinova v ZSSR, ale tieto diktatúry nestáli na myšlienke nacionalizmu (resp. rasizmu), takže to nebol fašizmus. Môže existovať aj štát, ktorý sa opiera o národnú myšlienku, napr. Izrael, ale ak chýba diktatúra ( "železná päsť", potláčanie demokratických slobôd, všemocná tajná polícia), potom to nie je fašizmus.

Úplne nezmyselné a ignorantské sú výrazy ako "demofašista" alebo "fašisticky orientovaný demokrat". Sú rovnako absurdné ako "ľadový bod varu" alebo "voňavý smrad".

Iste, demokrat môže byť do určitej miery nacionalista, ale z definície musí byť nepriateľom každej a všetkých diktatúr a preto nedokáže byť fašista. Rovnako ako fašista sa nikdy nemôže stať demokratom, zástancom slobody slova, slobody tlače a slobody zhromažďovania. Fašista vždy obhajuje len jednu slobodu - slobodu železnej päste.

Dokážem si predstaviť, že si niekto prečíta tieto moje definície a pochybovačne namietne: "Ale tak, ako to staviaš, by pred piatimi šiestimi storočiami boli fašisti všetci: králi, cári, páni i otroci ..."

V určitom zmysle taká poznámka triafa klinec po hlavičke, je to totiž presne naopak: fašizmus je neskorý feudalizmus, ktorý prečkal storočie pary aj storočia elektriny a atómu a chystá sa prežiť aj dobu letov do vesmíru a umelej inteligencie.

Zdalo by sa, že feudálne vzťahy zmizli, lenže feudálna mentalita prežila, rastie a je mocná, je silnejšia ako para, ako elektrina, než všeobecná gramotnosť a informatizácia. Jej vytrvalosť má určite príčinu v tom, že jej korene siahajú až ďaleko pred feudalizmus, do čias starovekých, jaskynných, do mentality zablšeného stáda bezchvostých opíc: všetci cudzinci z vedľajšieho lesa sú odporní a nebezpeční a náš vodca je mocný a múdry a porazí všetkých nepriateľov. Táto primitívna mentalita zrejme ľudský rod hneď tak neopustí. Preto je fašizmus feudalizmom dneška. Aj zajtrajška.

Len pre všetko na svete, prosím, nezamieňajte nacionalizmus a vlastenectvo! Vlastenectvo je láska k vlastnému národu, zatiaľ čo nacionalizmus je nepriateľstvo k tým cudzím. Vlastenec veľmi dobre vie, že neexistujú žiadne dobré a zlé národy, sú len dobrí a zlí ľudia. Nacionalista naopak vždy premýšľa v kategóriách "naši - cudzí", "zlodeji - obete”, celé národy označí s neobyčajnou ľahkosťou za hajzlov, hlupákov alebo zločincov.

To je najdôležitejší znak fašistickej ideológie, delenie ľudí na "našich a cudzích". Stalinská totalita bola založená na podobnej ideológii, preto sú si tie režimy, vražedné režimy, režimy likvidujúce kultúru, režimy zbrojenia, tak podobné. Len fašisti delili ľudí na rasy a stalinisti na triedy.

Ďalším dôležitým znakom fašizmu je lož.

Samozrejme nie každý, kto klame, je fašista, ale úplne každý fašista je preukázateľne klamár. Bez lži sa nezaobíde.

Diktatúru snáď možno s odretými ušami ešte nejako odôvodniť rozumnými argumentmi, nacionalizmus možno ale ospravedlniť jedine pomocou klamstiev, podvrhnutých "protokolov" alebo vykladaním nezmyslov, ako napríklad že "Židia naviedli Rusov na pitie", alebo že "všetci Kaukazania sú od prírody zlodeji", a tak podobne. Preto fašisti klamú. A vždy klamali. A nikto to nevyslovil lepšie ako Ernest Hemingway, ktorý povedal: "Fašizmus je lož vyrieknutá banditami."

Takže ak ste náhle "zistili", že jedine váš národ si zaslúži všetok blahobyt, zatiaľ čo okolo sú len samé ostatné národy druhého rádu, potom vám blahoželám. Práve ste urobili prvý krok k fašizmu. Neskôr vás asi napadne, že vyšších cieľov váš národ dosiahne len vtedy, keď bude zavedený železný poriadok a všetkým krikľúňom a škrabákom, čo majú veľa rečí o slobode, sa zapchá huba; až (bez súdu a riadneho procesu) postavíme k stene všetkých, ktorí idú proti prúdu, a s každým cudzincom urobíme poriadok...

A až toto všetko prijmete, bude proces zavŕšený. Bude z vás fašista. Nebudete nosiť čiernu uniformu so svastikou. Ani nebudete musieť revať "Heil!". Boli ste celý život hrdí na víťazstvo našej krajiny nad fašizmom a možno ste k nemu dokonca aj osobne prispeli. Teraz ste však dopustili, aby vás postavili po bok bojovníkov za diktatúru nacionalistov - je z vás fašista. Tak je to jednoduché. Tak strašne je to jednoduché!

A netvrďte potom, že nie ste zlý človek, že nesúhlasíte s utrpením nevinných (že k múru je potrebné postaviť len nepriateľov poriadku a len nepriatelia poriadku patria za ostnatý drôt), že vy sám máte deti a vnukov a ste proti vojne ... To už totiž nie je dôležité, lebo už ste prijali krvavú vlajku.

Cesta dejín je dávno vyšliapaná, historická logika je neľútostná, a ak sa raz k moci dostanú vaši führerovia, zavedú osvedčené postupy: odstrániť inak zmýšľajúcich - potlačiť nevyhnutné protesty - koncentráky, šibenice - odklon od mierovej ekonomiky - militarizácia - vojna ...

A keby ste náhodou prišli k rozumu a chceli by ste ten strašný proces zastaviť, budete zničení rovnako nemilosrdne ako ten posledný demokrat - internacionalista.

Nad vami nebudú viať červenohnedé vlajky, ale napríklad čierno-oranžové. Na zhromaždeniach nebudete kričať "Heil!", ale napríklad "Sláva!".

Nebudete mať sturmbannführera, ale kozáckeho atamana. Podstata fašizmu - diktatúra nacistov - však zostane. A s ňou zostane lož, krv a vojna. Teraz možno jadrová.

Žijeme v nebezpečnej dobe. V našom dome máme mor. Ako prvý napáda urazených a ponížených, a tých máme dnes veľa.

Je možné vrátiť dejiny? Iste že áno, ale museli by to chcieť milióny. Tak to poďme nechcieť spoločne. Veď mnohé závisí len na nás. Nie všetko, ale mnoho.

 

Pod názvom «Фашизм - это очень просто. Эпидемиологическая памятка »publikoval túto poznámku Boris Strugackij 20. mája 1995 v novinách Nevskoje vremja.

 

Zdroj: Будете кричать не «Хайль», а «Слава». Борис Стругацкий о простоте фашизма.

(prevzaté a upravené z tohto českého prekladu)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Slovák objavil minerál s kompozíciou prvkov, akú dosiaľ na Zemi nenašli

Letel z hĺbky vesmíru a pristál na ostrove Skye.

Električky pre desaťtisíce ľudí blokuje Kočnerov kontakt

Podnikateľ Božek bráni prístupu k elektrickej stanici pre trať do Karlovej Vsi.


Už ste čítali?